Repertuar filmu "Śmierć człowieka pracy" w Rybniku
Brak repertuaru dla
filmu
"Śmierć człowieka pracy"
na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.
Czas trwania: 122 min.
Produkcja: Austria / Niemcy , 2005
Premiera: 17 listopada 2006
Dystrybutor filmu: Against Gravity
Reżyseria: Michael Glawogger
Dzisiejszym robotnikom nie towarzyszą pochwalne pieśni. Mogą jedynie wspierać się nawzajem pocieszeniem, że praca, nawet ponad siły, jest lepsza, niż żadna…
Grupa ukraińskich mężczyzn całymi dniami naraża życie w nieczynnych, grożących zawaleniem biedaszybach. W Indonezji robotnicy pracujący przy wydobyciu siarki wdychają gorące, trujące opary nad kraterami czynnych wulkanów. Droga w dół to równie wielkie ryzyko. Krew, ogień i potworny smród – rzeźnia w Nigerii to piekło na ziemi. Gołymi niemal rękami Pakistańczycy wydzierają starym statkom kawałki metalu. Chińscy hutnicy ze strachem postrzegają siebie jako ginący gatunek…
Pięć portretów ciężkiej fizycznej pracy – w zmechanizowanym świecie 21. wieku coraz mniej widocznej.
W 1935 roku radziecki górnik Aleksiej Stachanow stał się bohaterem ludzi pracy. Ustanowił rekord nie do pobicia - 102 tony węgla w czasie jednej zmiany. Niespotykany wyczyn zapewnił mu wieczną chwałę gwiazdy i bohatera. Wszedł do legendy. .. Jego imię otrzymało miasto w Donbasie, jego imieniem nazwany został cały ruch. Chwałę bohatera sławi olbrzymi pomnik.
Krasnyj Łucz, Ukraina.
Dzisiaj Tatiana, Wołodia i Wasilij pracują nieopodal miejsca, gdzie padł słynny rekord. Wydobywają węgiel z dołu, który wykopali własnymi rękami. Miniszyb ma tylko 16 cali. Jest tyle węgla, że wystarczy na skromne potrzeby. Jest tyle nadziei, że wystarczy, aby pogodnie patrzeć w przyszłość. To nowi BOHATEROWIE Donbasu.
Wschodnia Jawa, Indonezja.
To już trzydzieści lat, jak Pak Augus wydobywa siarkę z krateru na szczycie góry Kawah Ijen. Każdego dnia dźwiga na plecach dwa kosze
połączone jarzmem, znosząc urobek do doliny u stóp góry. Za każdym razem jego plecy muszą wytrzymać ciężar 70 – 100 kg. Dla turystów chętnie odwiedzających te rejony Pak Augus stanowi ogromną atrakcję turystyczną. Turyści chętnie podziwiają, zaczepiają i fotografują robotników – DUCHY minionej epoki.
Bunmi Onokoy wraz z pozostałymi robotnikami pieką, myją, obdzierają ze skóry, porcjują, handlują, pilnują, przewożą – każdego dnia od rana do północy. W ciągu jednego dnia pracy są w stanie sprawić, że 350 kóz i prawie tyle samo byków zamienia się z żywych zwierząt w czyste, gotowe do spożycia mięso. Port Harcourt, Nigeria. Robotnicy są tu dumni, hałaśliwi i weseli. Są pełni wiary w siebie
i siły. Jak LWY. Dzięki nim ich rodacy mają co jeść.
Dawa Khan tak naprawdę jest rolnikiem. Jednak zbiory nie są wystarczające na tyle, by zapewnić utrzymanie, Dawa zatem przybywa, by pracować w Gaddani (Pakistan) . Wraz z setkami innych robotników praktycznie gołymi rękami rozbiera na części stare tankowce. Silna wiara w Boga i równie silne poczucie BRATERSKIEJ wspólnoty dają im siły do codziennej walki z licznymi niebezpieczeństwami, jakie
czyhają na nich w pracy.
Tymczasem w Chinach rodzi się PRZYSZŁOŚĆ. W stalowniach Angang (prowincja Liaoning) ludzie wierzą w ekonomiczny boom i lepszą przyszłość. Mocniej wierzą w nowoczesność, wiedzę i technologię, niż ślepe zaangażowanie. Stawiają na nowe piece o swojskich imionach w rodzaju „Nowy nr 1” i na osobowość. Wszystko przez Chińczyków i dla Chińczyków.
Dla okolic Duisburga w Niemczech przyszłość już nadeszła. Tu piece, które dawno zostały zamknięte – nocami ożywają feerią oślepiających, fantastycznych kolorów. Zielone, czerwone, niebieskie i żółte olśniewające światła sprawiają, że rdza wydaje się znikać.
W miejscu, które było niegdyś olbrzymim miejscem pracy, dzisiaj króluje plac zabaw. Każdej soboty młode pary przychodzą pod pomnik Stachanowa świętować najpiękniejsze chwile swojego życia.
tekst: kinopodbaranami.pl
Wasze opinie
mocna rzecz
trudno sobie wyobrazić jak
można tyrać dla kawałka węgla,
czy paru groszy. to jeden z tych
filmów, które uzmysławiają nam
jak ważne, żebyśmy doceniali to
co mamy. Zawsze może być gorzej.
Bohaterowie tego filmu walczą o
każdy dzień z kilofem w ręce.
Mimo tego potrafią być pozytywni
i głębokowierzący.
świetna operatorka i
muzyka tworzą odpowiedni klimat.
tylko salka troche mała i trzyba
łeb zadzierać ostro do góry.
polecam
warto
To film, ktory zmusza do
refleksji. wstrzasające niekiedy
obrazy dodają wiarygodnosci
dokumentowi. polecam choc z
pewnosica nie jest to film po
obejrzeniu ktorego ma sie
jeszcze ochote zartowac....